Gól Kopeckého nezabránil prehre Floridy s Tampou, Višňovský asistoval

17.02.2013 Celý región

New York 17. februára (TASR) - V siedmich zápasoch zámorskej NHL v noci na nedeľu sa do kanadského bodovania zapísali dvaja slovenskí hokejisti.

Gól Tomáša Kopeckého nezabránil prehre Floridy s Tampou Bay 5:6 po predlžení. Ľubomír Višňovský prispel asistenciou k výhre New Yorku Islanders nad New Jersey 5:1, hetrikom sa v drese "ostrovanov" blysol John Tavares. Montreal v bránke s Petrom Budajom zvíťazil nad Philadelphiou 4:1, slovenský gólman kryl 18 striel.

Budaj dostal príležitosť v bránke Canadiens po tom, čo jednotku Careyho Pricea skolil žalúdočný vírus. Banskobystrický rodák pri treťom tohtosezónnom štarte dosiahol prvé víťazstvo. "Keď na vás smeruje tak málo striel, je ťažšie udržať si koncentráciu. Chalani skvele eliminovali súpera a nedovolili mu dostať sa do veľa šancí," hodnotil zápas pre zámorské médiá 30-ročný Budaj, ktorý mal v druhej tretine za stavu 2:0 pre domácich poriadny kus šťastia. Po tom, čo pri zadnom mantineli nepresne rozohral puk, mohol znížiť skóre Tye McGinn, na ktorého zívala prázdna bránka, no Budaja zastúpil spoluhráč P.K. Subban, ktorý sa obetavo vrhol do strely. "Musím ho zato pozvať na večeru. Dosť nepríjemne som sa tam zamotal," priznal slovenský brankár. Hoci Daniel Briere o pár minút neskôr skorigoval na 2:1, "Habs" si už víťazstvo nenechali ujsť. Po treťom triumfe v rade v tabuľke o bod preskočili Boston a vyhupli sa na prvé miesto v Severovýchodnej divízii.

Floridské derby medzi Panthers a Lightning sa zmenilo na divokú prestrelku. "Blesky" celých 60 minút krvopotne doťahovali náskok súpera. Po tom, čo domáci zvýšili v 44. minúte zásluhou tretieho tohtosezónneho gólu Tomáša Kopeckého na 5:3, zdalo sa byť o víťazovi rozhodnuté. Kanonier Steven Stamkos a Teddy Purcell v čase 59:49 sa však postarali o vyrovnanie a v predĺžení rozhodol o výhre "Bolts" svojím druhým presným zásahom v stretnutí Benoit Pouliot. "V závere zápasu, keď držíte náskok, musíte hrať veľmi zodpovedne v obrane. Mali sme viac bojovať, viac sa biť o výsledok. V našej hre sa vyskytlo plno pozitívnych prvkov, prehra je však sklamaním. Musíme sa z toho poučiť," vyslovil sa Kopecký, ktorý strávil na ľade 17:26 min a zapísal si mínusku. V drese Tampy nastúpil na tretí zápas v rade mladý Richard Pánik, v štvrtom útoku však odohral len niečo vyše 7 minút. Panthers nevyhrali nad divíznym sokom šesť zápasov v rade, naposledy sa tešili z triumfu nad Tampou Bay v októbri 2011 (7:4).

Hlavnou postavou súboja NY Islanders - New Jersey (5:1) bol John Tavares, hviezdny center "ostrovanov" zaznamenal štvrtý hetrik v profiligovej kariére a s 11 gólmi dostal sa na čelo poradia kanonierov, o ktoré sa delí s Jamesom Nealom z Pittsburghu a Thomasom Vanekom z Buffala. "Určite som pred zápasom nemyslel na to, že by som chcel viesť tabuľku strelcov, no keď sa dostanem do šancí, chcem ich premieňať," vyjadril sa hrdina stretnutia, ktorému pri druhom zásahu asistoval v presilovke obranca Ľubomír Višňovský. Ten odohral na ľade vyše 20 minút a do štatistík mu pribudla aj jedna pluska.

Ottawa sa bez svojich zranených opôr Erika Karlssona, Jasona Spezzu a Milana Michálka trápi v ofenzíve a na ľade Toronta (0:3) nedokázala streliť ani jeden gól. Ben Scrivens v bránke Maple Leafs kryl všetkých 34 striel "senátorov" a zapísal si tak premiérové čisté konto v kariére.

Fantastický vstup do NHL zažíva gólman Anaheimu Viktor Fasth, ktorý po ôsmich vystúpeniach v profisúťaži stále nepozná pocit prehry. V noci na nedeľu doviedol Ducks k výhre 3:2 sn nad Phoenixom. "Káčeri" jeho zásluhou vyhrali štvrtý duel za sebou a v tabuľke Západnej konferencie už šliapu na päty vedúcemu Chicagu.

Ani trojgólový náskok nestačil Coloradu k víťazstvu nad Edmontonom. Zverenci trénera Joea Sacca viedli v úvodnej tretine 3:0, v 36. minúte 4:1, no sľubné vedenie pustili z rúk. O parádny obrat sa zaslúžili najmä dvojgóloví strelci Aleš Hemský a Jordan Eberle. "Náš mladý tím zostal aj za nepriaznivého stavu pokojný a to nás udržalo v hre," pochvaľoval si kouč Oilers Ralph Krueger. "Bol to bláznivý zápas v úžasnej atmosfére," dodal Eberle.

Phoenix Columbus 5:3 (3:2, 0:1, 2:0)
05:30 D.Moss (M.Boedker, A.Vermette), 07:00 R. VRBATA (M. HANZAL, S.Sullivan), 17:40 K.Chipchura (K.Yandle, R.Torres), 48:18 M. HANZAL (K.Yandle, S.Sullivan) v presilovke 5:4, 58:56 M. HANZAL (K.Yandle, R. KLESLA) - 02:09 J.Boll (J.Johnson, V. PROSPAL), 08:00 M.Calvert (D.Brassard), 25:16 D.Mackenzie (J.Boll, A.Aucoin)
Celkom strely na bránu: 35-20.
Vylúčenia a trestné minúty: 4/11 - 8/19.
Brankári: M.Smith 3/20 - S.Mason 4/34
Divákov : 15,425

Toronto Ottawa 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
03:14 F.Mclaren (M.Fraser, J.Mcclement), 48:32 T.Bozak (D.Phaneuf), 59:22 J.Liles
Celkom strely na bránu: 29-34.
Vylúčenia a trestné minúty: 4/8 - 2/4.
Brankári: B.Scrivens 0/34 - C.Anderson 2/28
Divákov : 19,537

Nashville Anaheim 2:3 (1:1, 1:1, 0:0, 0:1)
13:31 D.Legwand (J.Blum, C.Wilson), 29:31 S.Weber (R.Josi, S.Kostitsyn) - 17:25 M.Beleskey (C.Perry, B.Allen), 36:08 P.Maroon (K.Palmieri, F.Beauchemin),  rozhodujúci samost. nájazd: C.Perry
Celkom strely na bránu: 34-22.
Vylúčenia a trestné minúty: 2/4 - 5/10.
Brankári: P.Rinne 2/22 - V.Fasth 2/34
Divákov : 17,322

Florida Tampa Bay 5:6 (1:2, 2:1, 2:2, 0:1)
00:48 S.Matthias (M.Weaver, J.Skille),  22:27 J.Skille (S.Matthias, M.Weaver), 39:55 J.Smithson (A.Kovalev), 41:53 J.Huberdeau (D.Shore, T.Strachan), 43:24 T. KOPECKÝ (S.Weiss, B.Campbell) - 04:48 B.Pouliot (V.Lecavalier, M.Stlouis), 06:5- A.Killorn (M.Carle), 23:42 S.Stamkos (C.Conacher, T.Purcell), 47:28 S.Stamkos (T.Purcell, M.Stlouis) v presilovke 4:3, 59:49 T.Purcell (S.Stamkos, N.Thompson), 61:19 B.Pouliot (T.Pyatt, M.Bergeron)
Celkom strely na bránu: 30-36.
Vylúčenia a trestné minúty: 4/8 - 3/6.
Brankári: J.Theodore 6/36 - A.Lindback 5/30
Divákov : 17,009

Montreal Philadelphia 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
08:53 B.Gallagher (M.Pacioretty, R.Diaz), 21:15 D.Desharnais (B.Gallagher, M.Pacioretty), 44:32 T. PLEKANEC (R.Bourque, B.Gionta), 58:56 R.Bourque (B.Gionta, J.Gorges) - 33:56 - D.Briere (J. VORÁČEK, B.Schenn)
Celkom strely na bránu: 29-19.
Vylúčenia a trestné minúty: 5/10 - 5/10.
Brankári: Peter BUDAJ 1/19 - B.Boucher 3/28
Divákov : 21,273

NY Islanders New Jersey 5:1 (0:0, 3:0, 2:1)
36:46 J.Tavares (B.Boyes, M.Moulson), 38:09 J.Tavares (M.Moulson, Ľ. VIŠŇOVSKÝ) v presilovke 5:4, 39:06 M.Moulson (B.Boyes, J.Tavares) v presilovke 5:4, 54:45 J.Tavares (M.Streit, M.Moulson) v presilovke 5:3, 59:25 M.Grabner (K.Aucoin, T.Hamonic) - 48:47 M. ŽIDLICKÝ (P. ELIÁŠ, I.Kovalchuk) v presilovke 5:4
Celkom strely na bránu: 33-31.
Vylúčenia a trestné minúty: 5/10 - 7/22.
Brankári: E.Nabokov 1/31 - J.Hedberg 5/33
Divákov : 15,488

Edmonton Colorado 6:4 (1:3, 2:1, 3:0)
19:56 A. HEMSKÝ (S.Gagner, T.Hall) v presilovke 5:4, 35:59 R.Nugent-hopkins (T.Hall, J.Eberle), 36:58  A. HEMSKÝ (R.Smyth), 48:58  J.Eberle (S.Gagner, N.Yakupov) v presilovke 5:4, 58:26 M.Paajarvi (R.Smyth, E.Belanger), 58:51 J.Eberle (T.Hall, N.Schultz) - 01:22 C.Mcleod (M. HEJDUK, J.Mitchell), 18:47 M.Duchene (J.Mcginn, T.Barrie), 19:11 J.Mcginn (M.Duchene, T.Barrie), 26:24 J.Mitchell (J.Mcginn, M.Duchene) v presilovke 5:4
Celkom strely na bránu: 56-29.
Vylúčenia a trestné minúty: 4/8 - 4/8.
Brankári: N.Khabibulin 1/17 D.Dubnyk 3/12 - S.Varlamov 5/55
Divákov : 16,839